Protiniai dantys

protiniai dantys

protiniai dantysNors protinių dantų rovimas yra dažnai atliekama odontologinė operacija, tačiau jums gali kilti klausimų apie protinių dantų pašalinimo procedūrą. Žemiau yra pateiki atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie protinius dantis.

Kas yra protiniai dantys?

Protiniai dantys, arba kitaip vadinami tretieji krūminiai dantys, yra paskutiniai burnoje išsivystantys dantys – paprastai išdygstantys už viršutinių ir apatinių antrųjų krūminių dantų. Jie vadinami „protiniais dantimis“, nes paprastai išdygsta baigiantis 18-iems žmogaus gyvenimo metams, arba vos sulaukus 20-ies (seniau šis laikotarpis buvo vadinamas „proto amžiumi“).

Kodėl daugeliui žmonių tenka pašalinti protinius dantis?

Dažnai žmonių žandikauliai būna nepakankamai dideli, kad juose tilptų keturi protiniai dantys, todėl protiniai dantys gali sukelti daugiau problemų, nei bet kurie kiti dantys burnoje. Tiesą sakant, devyniems iš dešimties žmonių bent vienas protinis dantis lieka po dantenomis dėl vietos trūkumo burnoje.

Ar protinius dantis visada būtina išrauti?

Ne. Iš tiesų protiniai dantys yra vertingi, jei jie sveiki ir taisyklingoje pozicijoje.

Kas yra retinuoti (arba nedaigūs) protiniai dantys?

Kai protinis dantis lieka po dantenomis, arba kai jam trukdoma prasikalti arba normaliai išdygti, jis vadinamas „retinuotu“. Dantis gali būti dalinai retinuotas, t.y. jis išdygsta kreivas ir tik dalinai prasikala pro dantenas; arba jis gali visiškai neprasikalti, likti visiškai retinuotas.

Kokių problemų gali sukelti retinuoti protiniai dantys?

Dėl dalinai prasikalusių dantų gali kilti rimtų problemų, pavyzdžiui, skausmai, infekcija, greta esančių dantų suspaudimas ar net sužalojimas. Jei dantis visiškai neprasikalęs, gali kilti dar rimtesnių problemų, nes retinuotą dantį supantis maišelis gali prisipildyti skysčių ir peraugti į cistą. Toks peraugimas gali išlenkti žandikulį ir padaryti ilgalaikę žalą šalia esantiems dantims, žandikauliui ir nervams. Jei cista negydoma, iš jos sienelių gali išsivystyti auglys, o jam pašalinti bus reikalinga dar sudėtingesnė procedūra.

Jei turiu problemų su protiniais dantimis, ar tikrai jausiu simptomus?

Ne. Dauguma susijusių su protiniais dantimis problemų gali nesukelti jokių arba labai menkus simptomus. Taigi, jūs galite būti sužaloti net apie tai nežinodami. Svarbu žinoti, kad dygstant protiniams dantims jų šaknys tampa ilgesnės, o žandikaulis tankesnis.

Kodėl protinius dantis geriausia išrauti anksti?

Žmogui senstant dėl anksčiau minėtų problemų darosi vis sunkiau pašalinti protinius dantis, o komplikacijos kyla dažniau ir sunkesnės. Asmeniui senstant tikimybė, kad jam pasireikš anksčiau išvardinti simptomai, didėja. Būtent dėl šių priežasčių odontologas gali rekomenduoti jums pašalinti protinius dantis, net jei jie dar nesukėlė akivaizdžių problemų.